Strona 1 z 3

Ogłoszenia!!

: pt 17 sty 2014, 10:10
autor: Arnor
"Kalendarz imprez wczesnośredniowiecznych"

Wczoraj w nocy Drakona zaproponowała na FB utworzenie grupy "Kalendarz imprez wczesnośredniowiecznych", gdzie były by zamieszczane informacje o rzeczonych. Od słowa do słowa zebraliśmy pomysły, trzech chętnych do administrowania i dziś rano już jest:

https://www.facebook.com/groups/655012477896508/

Wszyscy chętni otrzymywania świeżych informacji o wyprawach i festiwalach wczesnych niech ślą zaproszenia do grupy. Jeśli admini nie znają Was zanim zostaniecie dołączeni zadadzą Wam kilka pytań.
Chodzi tylko o wyeliminowanie botów i spamerów, którzy by zarzucali potem grupę reklamami.
Polecam

: śr 05 lut 2014, 12:51
autor: Lesław
Na naszej stronie pojawiła się nowa pozycja - Kandydaci :

http://www.dzikibez.pl/index.php/kandydaci

Można tam trafić jak już się skompletuje cały strój i przyśle fotkę na maila drużynowego. Dodatkowo ta fotka będzie wysyłana do organizatorów festiwali, którzy wymagają weryfikacji stroju.

: wt 04 mar 2014, 13:30
autor: Arnor
Uwaga!
Zmieniamy sposób informowania o wyjazdach, spotkaniach i treningach.

Jest nas coraz więcej, w związku z tym w jednym temacie "Terminy wyjazdów i treningów 2014" nie da się ogarnąć wszystkich (zbliżających się) wyjazdów, spotkań, festiwali, treningów etc. Zwłaszcza gdy będą terminowo blisko siebie lub wręcz będą się pokrywały. Zrobi się chaos i wszystko stanie się nieczytelne.

W związku z tym informacje o wyjazdach i festiwalach będziemy umieszczać tam jedynie pro forma, a konkretne ustalenia (deklaracje, dojazdy, godziny etc. etc.) znajdą się w innym temacie zakładanym na potrzeby konkretnej imprezy.

Sam temat "Terminy wyjazdów i treningów 2014" nadal będzie służył do umawiania się na nasze wewnętrzne imprezy (treningi, grille, spotkania, przemarsze).

: wt 18 mar 2014, 12:46
autor: Arnor
Uwaga!

Jeszcze raz i ostatni raz, bo to chyba nie jest jasne, oczywiste albo nie dociera.

Jarl nie jest Cezarem, nie decyduje o wszystkim i nie wymyśla praw oraz zasad jakimi kieruje się drużyna. (Chyba, że chcecie abym decydował o wszystkim ale to bym Wam ze szczerego serca odradzał).
Jarl stoi na straży tych praw i egzekwuje je, decyzje podejmuje zaś tylko w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej reakcji. O wszystkim zaś decyduje demokratyczny Wiec Drużyny.
Zatem jeśli coś jest nie zostało spisane lub określone w prawach, jest dyskusyjne lub niepewne proszę nie spamować mnie wiadomościami prywatnymi w stylu "Jarlu czy pozwolisz mi mieć?", a już w szczególności alergię mam na teksty w stylu "no pliz, zgódź się".
Pozwolić to ja mogę Wam posiadać chomika albo zgodzić się na telewizję cyfrową. O rzeczach związanych z Drużyną, zwłaszcza tych nietypowych oraz będących wyjątkami, odstępstwami od reguł decyduje CAŁA DRUŻYNA!
Po to właśnie dany został kandydatom temat "Pytania i porady dla kandydata". Po zamieszczeniu tam pytania, drużyna ma - jeśli jest taka potrzeba - czas by przemyśleć, przeanalizować, przedyskutować we własnym gronie i odpowiedzieć.

W związku z czym lojalnie ostrzegam. Działania opisane powyżej będą skutkowały ostrzeżeniem. Drugi raz kilkudniowym banem na forum ...trzeciego razu nie będzie.
the fun time is over

Z pozdrowieniami
wszechmogący, wszystkowiedzący, alfa i omega, szef wszystkich szefów
Arnor Jolanson
Jarl Drużyny Najemnej Dziki Bez

: pt 28 mar 2014, 16:01
autor: Arnor
Z okazji Jarych Godów i sezonu, który nabiera rozpędu forum przeszło spore przemeblowanie (nie tylko kosmetyczne).
Związane jest to głównie z ewolucją naszej Drużyny i zmianami, które zostały w ciągu kilku ostatnich tygodni omówione przez członków DB, a teraz zostają wprowadzone w życie.

Tematy, które pokryły się kurzem i nieraz straciły swoją aktualność np. "Pierwsze kroki", "Drużyna Najemna Dziki Bez" czy "O materiałach, kolorach i krojach" zostały przeredagowane i uzupełnione. Od dziś są znów aktualne.

Ważna zmiana została zapisana w temacie "Hierarchia Drużyny Najemnej Dzik Bez". Dotychczasowa ranga Początkującego zmieniona została na status Otroka. Postanowiliśmy zostać przy swoim postanowieniu i nie nazywać okresu początkowego czasem niewolnictwa, odrzuciliśmy też nazwy "pachołek" i "ciura" jako nacechowane pejoratywnie.
Zmiana ta wynika z dwu przyczyn. Po pierwsze statusy w hierarchii są nazwami "historycznymi" (drużynnik, starszyzna, jarl) i początkujący nie pasował do nich.
Po drugie i ważniejsze, zmiana ta ma podłoże w radykalnej zmianie podejścia do obowiązku walki i treningów.
Walka nie jest obowiązkowa, tylko dla chętnych - podobnie jak każda inna forma aktywności (rzemiosło, strzelanie, zioła, runy, wróżby itd.) Jednak bez owej aktywności Otrok nie ma szans awansować na Drużynnika. Od niego więc zależy czy chce się rozwijać czy spełnia się w swojej pasji z pozycji Otroka.
(Oczywiście nadal dotyczy go obowiązek jeżdżenia na wyjazdy i uczestniczenia w życiu Drużyny)
Wszystkie zmiany dotyczące statusów zostały zanotowane w temacie.

Dalej.
Uproszczony został "Regulamin Zabijania", uzupełniony o ustalenia z Zimowego Wiecu i rozszerzony o Uzbrojenie tymczasowe dla kandydatów na ich pierwsze treningi.
Proszę osoby chętne walczyć o zapoznanie się i stosowanie doń gdyż będę tego przestrzegał.

"Poradnik kompletowania stroju i ekwipunku obozowego" w wersji 1.0 pojawił się na forum i zaczyna obowiązywać.

Temat "W pigułce" zostaje na forum bo jest przydatny. Zmieniła się tylko jego nazwa, żeby było jasne co w nim jest.Ogólnie wszystkie wątki zostały "ponaprawiane" po to aby znów były spójne i aby, po zapoznaniu się z nimi, każdy Kandydat posiadł wszystkie niezbędne informacje.

Niemniej jeśli gdzieś wkradł się jakiś błąd - nieaktualny zapis, wykluczające się stwierdzenia lub coś podobnego to poproszę o informację (najlepiej na PW aby nie spamować tego tematu)

: pn 26 sty 2015, 09:20
autor: Arnor
Po wczorajszym treningu, na którym doszło do - niegroźnej na szczęście ale jednak mało estetycznej - kontuzji wprowadzamy:

<center>Obowiązek posiadania pełnej osłony twarzy (policzki, usta, broda) u każdego walczącego kandydata.</center>

Może być ona w postaci pełnego czepca kolczego zasłaniającego także twarz lub w postaci pikowanego kaptura, którego "uszy" będą zapinane lub związywane z przodu tak, aby chroniły twarz przed urazami wynikającymi z błędów popełnianych przez początkujących.

W przypadku pozostałych walczących rozwiązanie takie jest mocno sugerowane.

Od najbliższego treningu będzie to bezwzględnie egzekwowane podobnie jak wszystkie inne zapisy Regulaminu Zabijania.

: sob 05 wrz 2015, 16:34
autor: Arnor
Raz na zawsze bo pisze to już po raz trzeci w ciągu tego sezonu!!!

Amortyzacja po 5 zł od każdego uczestnika wyjazdu na każde auto, które wiozło sprzęt.

: pn 04 lip 2016, 13:20
autor: Arnor
W związku z (na szczęście znowu niegroźnym) wypadkiem jakiemu uległ Kolben na Wilczym Tropie informuje i oświadczam, że KAŻDY (niezależnie od stażu i umiejętności - faktycznych lub wyimaginowanych) ma obowiązek wyszukać na YT filmy instruujące jak bezpiecznie rąbać drewno, ciąć gałęzie, posługiwać się nożem itd. oraz zapoznać się z nimi, najlepiej ze dwa razy.

Tutaj zamieszczam dwa przykładowe:

"Jak rąbać drewno, a nie palce"
https://www.youtube.com/watch?v=8gldHAJt4d0

"Nóż survivalowy - użytkowanie w działaniach survival, outdoor, bushcraft"
https://www.youtube.com/watch?v=2KlO-xNUSi0

Mimo, że po fakcie i powrocie ze szpitala mieliśmy ze wszystkiego niezły ubaw, to sytuacja wcale nie była błaha, o czym napiszę poniżej.

Obrazek

Całe szczęście, że Kolben bardzo lekko szczapkował drewienko, które trzymał w ręku. Aż strach pomyśleć co by było gdyby rąbał je mocniej. Siekiera była bardzo ostra i wtedy dowcipy o Kolbenie dziewięciopalczastym już by nas tak nie śmieszyły.

Nawet jednak tak z pozoru niegroźna rana okazała się groźna, gdyż Kolben rozdziabał sobie tętnicę. Nie mogliśmy na miejscu zatrzymać krwawienia i ostatecznie musiał mieć ją podwiązaną w szpitalu.
Niech to będzie przestrogą, w jak błahy sposób można zrobić sobie wielką krzywdę. Nawet trudno sobie pomyśleć co było by gdybyśmy byli gdzieś na odludziu lub wszyscy byli by "po piwku" i nie było by kierowcy, zdolnego zawieść go szybko na SOR.

Konkludując; nieraz byliśmy wszyscy świadkami, jak "obmykajace" się siekiery o cal mijały piszczel rąbiącego lub rykoszetujące kawałki drewna majestatycznym lobem mijały głowy obozujących.
Nieraz też na różnych wyjazdach przestrzegaliśmy i pokazywaliśmy jak rąbać drewno lub wytykaliśmy palcem jak zdecydowanie NIE rąbać. Jak układać na pieńku, żeby nie odbiło w głowę, jak ciąć, żeby nie rozciąć sobie nogi etc. etc. Zamieszczaliśmy także linki do instrukcji i pisaliśmy, aby każdy się z nimi zapoznał.

Prośby po dobroci niestety nie skutkują, zatem będzie nie pod dobroci :twisted:
Każdy kto podczas wyjazdu lub imprezy, będzie rąbał w sposób niebezpieczny, ciął, dziabał, strugał lub robił cokolwiek, co może skończyć się dla niego lub postronnych wypadkiem, na czas tego wyjazdu (lub następnego, jeśli ten się zaraz kończy) zdobędzie specjalną rangę i status nazwane roboczo "Przynieś, wynieś, pozamiataj" :)
Będzie zasuwał jak mały niewolnik z garami i pracami obozowymi, za wszystkich innych, ażeby zapamiętać raz na zawsze tę nauczkę.

Na wyjeździe nikt nie chce martwić się czy wszystko jest ok z jego towarzyszem, który właśnie musiał jechać do szpitala, nie chce oglądać się przez ramię czy nie dostanie koziołkującym w powietrzu kawałkiem drewna itd. Chcemy bawić się dobrze i bezpiecznie. Wypadki mogą się zdarzyć nawet przy poprawnej technice - zarówno w walce jak i w pracach obozowych. W walce chronią nas przed nimi pancerze, w obozie tylko umiejętności i zdrowy rozsądek.
Jeśli komuś jednak rozsądku braknie wtedy nadrobi szorowaniem rusztu, noszeniem opału i wody, krojeniem cebuli i wszelkimi czynnościami, dzięki którym nasze dzielne kuchniarki i obozowi będą mogli zaznać błogiego lenistwa :)

: pn 11 lip 2016, 17:57
autor: Arnor
Jak pewnie zauważyliście forum przechodzi gruntowną przebudowę.
Mamy nadzieję, że po naszych staraniach będzie bardziej czytelne i pomocne zarówno dla nowych jak stałych naszych bywalców.

Prosimy o wyrozumiałość w ciągu kilku najbliższych dni ;)

: śr 20 lip 2016, 18:33
autor: Arnor
Zdecydowaliśmy, że na kolejne wyjazdy historyczne, staramy się nie zabierać typowo niehistorycznych dań i przekąsek takich jak chipsy, ketchup, paluszki, ciastka w czekoladzie itp.
A docelowo chcieli będziemy, podobnie jak ma to miejsce z alkoholem, całkowicie wyeliminować takie niehistoryczne przekąski z naszego obozu. Oczywiście kiełbasa, kaszanka, ciastka pieczone lub przynajmniej wyglądające na takie (np. zbożowe itp.) można spokojnie zabierać.

: sob 30 lip 2016, 11:33
autor: Aldis
W związku z ostatnimi rozmowami i sugestiami odbyliśmy kilka rozmów i przegłosowaliśmy następujące kwestie dotyczące treningów:


1. Wprowadzamy TRENING OBOWIĄZKOWY raz w miesiącu.

2. Żeby każdemu było łatwiej rozplanować swój czas, by na pewno się na nim pojawić ustaliliśmy, że treningi obowiązkowe będą odbywały się w 3 sobotę każdego miesiąca z wyjątkiem ścisłego sezonu wyjazdowego.

3. Trening połączony będzie z drużynowym spotkaniem, więc każdy (nawet nie walczący) powinien zrobić wszystko by się na nim pojawić.

4. Treningi będą odbywać się na Bródnie w okolicy bloku na Rembielińskiej 10C (lub w Parku Bródnowskim), gdzie mieszkam ja i Kolben. Osoby walczące mogą u nas zostawiać drzewcówkę i tarczę, jeśli mają problem z przemieszczaniem się z nimi po Warszawie.

5. W czasie kiedy wojowie będą walczyć, nie walczący mogą albo ich dopingować siedząc sobie pod drzewkiem, albo może przyjść do nas do mieszkania na kawę i drużynowe pogaduchy.

6. Po treningu będziemy szli na pizze obok miejsca treningu :)


Wszystkie konkretne ustalenia, mapki spotkania, jak dojechać, daty treningów itd będą w temacie o Treningach i jak do tej pory uzgadniane na bieżąco. Oczywiście jeden trening obowiązkowy, nie oznacza że wojowie nie mogą sobie poza nim ćwiczyć w inne dni. Wręcz przeciwnie - jest to wręcz wskazane :)

: pt 05 sie 2016, 14:30
autor: Sumarlidi
Wyczyściłem temat z nieaktualnych informacji oraz z dyskusji.

Dla wszystkich: Jest to temat do ogłoszeń i tylko do nich proszę o nie dyskutowanie w nim. Na dyskusje są inne tematy.

: czw 11 sie 2016, 10:25
autor: Lesław
Z racji rezygnacji przez Jarla z funkcji Jarla, dowodzenie w drużynie przejmuję ja.

: ndz 21 sie 2016, 22:12
autor: Aldis
Ogłaszamy, że w ten weekend na Grzybowie został oficjalnie ogłoszony awans Frigg i Kolbena na Drużynników. Sława im! :)

Re: Ogłoszenia!!

: sob 01 paź 2016, 15:27
autor: Lesław
Ogłoszenie techniczne:

Nowe forum nie dołącza domyślnie sygnaturek pod postami (nowymi, stare mają podpisy z poprzedniego forum). Z automatu jest problematyczne, żeby to zmienić, więc trzeba to zrobić ręcznie (albo za każdym razem przy pisaniu postu zaznaczać: dołącz podpis).

Robimy to tak:
1. W prawym górnym rogu klikamy nasze imię (oczywiście musimy być zalogowani).
2. Z rozwiniętego menu wybieramy 'Twoje konto'
3. Z zakładek u góry wybieramy 'Ustawienia witryny'
4. Z lewej strony wybieramy 'Domyślne ustawienia pisania'
5. Przy 'Dołączaj podpis:' przełączamy na 'Tak' i klikamy poniżej 'Wyślij' (tak wiem, słaba nazwa na 'Zapisz')