Wędka woja, czyli krótka rozprawa o średniowiecznych i współczesnych toporach duńskich.

Wszystko co z walką i sprzętem do niej związane.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Awatar użytkownika
Elgur
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 795
Rejestracja: ndz 08 cze 2014, 00:00
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Wędka woja, czyli krótka rozprawa o średniowiecznych i współczesnych toporach duńskich.

Postautor: Elgur » śr 04 sty 2017, 19:33


salangana
Posty: 1
Rejestracja: czw 26 sty 2017, 17:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Wędka woja, czyli krótka rozprawa o średniowiecznych i współczesnych toporach duńskich.

Postautor: salangana » czw 26 sty 2017, 19:00

Witam,
znalazłam Waszą drużynę przypadkowo, czytając artykuł o toporach średniowiecznych z Ostrowa Legnickiego i Giecza. Siedzę trochę w tych czasach i mam małą zagwozdkę w postaci topora, który dotarł do mnie spod Legnicy. Nie wiem na ile jest autentyczny, więc pomyślałam, że najszybciej będzie spytać fanatyków czasów (w najlepszym tych słów znaczeniu). Ostrze jest dokuwane z lewej i ma długość prawie 15 cm. Podobny topór znalazłam z ostrzem 12 cm. Obuch jest płaski, miejsce na trzonek - wydłużony zaokrąglony trójkąt, krawędź górna pozioma, długość żeleźca - 17 cm, nie posiada żadnych wypustków kotwicznych. Kto używał takich toporów? Dajcie znać co o tym sądzicie.

Awatar użytkownika
Lesław
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 3382
Rejestracja: wt 02 gru 2008, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wędka woja, czyli krótka rozprawa o średniowiecznych i współczesnych toporach duńskich.

Postautor: Lesław » czw 26 sty 2017, 23:52

Witaj.

Najlepiej porównać wygląd/kształt twojego topora do jakiejś typologii - Nadolskiego albo Kirpicznikova, spójrz tu:


Jakbyś podesłał jego zdjęcia, to może dałoby się coś pomóc, chociaż trójkątny kształt otworu świadczy, że to raczej współczesne dzieło i w X wieku nikt takich nie używał ;)


[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Wróć do „Walka i uzbrojenie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość