O kolorach

Dział o szyciu, dzierganiu, tkaniu, krojach i kolorach.
Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6850
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: O kolorach

Postautor: Arnor » wt 04 paź 2016, 12:13

Pinterest jest też całkiem dobrym źródłem turbo fantasy mhrooku ;)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Ud
Doświadczony pisarz
Posty: 817
Rejestracja: wt 07 sty 2014, 00:00

Re: O kolorach

Postautor: Ud » wt 04 paź 2016, 13:01

Ej mi pinterest odpowiedział ostatnio na jedno zajebiście ważne pytanie- jakim cudem przyczepić główki z Gotlandii do fartuszka z Gotlandii żeby nie wyglądały jak dwie smętnie dyndające narośle przyczepione całkowicie bez sensu ;)

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6850
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: O kolorach

Postautor: Arnor » wt 04 paź 2016, 15:24

A mi jak na conajmniej kilka sposobów przyczepić rogi do hełmu wikińskiego ;)

Więc dobrze, że Eir pyta bo można łatwo i nieświadomie popełnić błąd, zwłaszcza na początku zabawy w odtwórstwo.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: O kolorach

Postautor: Frigg » wt 04 paź 2016, 17:45

Też kocham pinteresta. :)

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Re: O kolorach

Postautor: Jorund » sob 15 paź 2016, 13:22

Wg. mnie całe te piny są jak reszta internetów. Zawierają i mroki i całkiem ciekawe wiadomości. Widziałem mnóstwo rogów przy hełmach jak i znalazłem poradę jak uszyć portki na przeworsk. Zgadzam się że może stać się niezłą pułapką na nieobytych. A i obytych może sprowadzić na manowce. Więc stosuję to źródło raczej z przymrużeniem oka.

Awatar użytkownika
Herdis
Początkujący skryba
Posty: 190
Rejestracja: śr 03 paź 2018, 11:48

Re: O kolorach

Postautor: Herdis » śr 02 wrz 2020, 13:26

Świetny artykuł o kobiecym pochówku na Islandii. https://northernwomen.org/project-2/?fb ... QBUrc8U5_A Moją uwagę szczególnie przyciągnął ten fragment poświęcony kolorowi odnalezionego fragmentu tkaniny:
Fibres from the apron (12438-4a/ and 12438-1) tested positive for indigotin, implying that it had once been dyed blue with woad (Istatis tinctoria). The presence of blue clothing at Ketilsstaðir replicates a common theme in female Viking burials of the time in both Scandinavia and Iceland. In Iceland alone, 65% of female burials included blue textiles, as opposed to only 31% of male burials.
Czy podobne odkrycia nie powinny prowadzić do zmian w podejściu do rekonstrukcji? Przykładowo: zwiększeniu udziału koloru niebieskiego w strojach damskich i zmniejszeniu udziału tego koloru w strojach męskich? Czy nie byłoby odpowiednim dopuszczenie koloru niebieskiego dla kobiet odtwarzających wolne kobiety (w odniesieniu do naszej hierarchii drużynniczki)?


Wróć do „Krawiectwo i jemu podobne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość