Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Dział o szyciu, dzierganiu, tkaniu, krojach i kolorach.
Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6850
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Arnor » śr 05 paź 2016, 19:34

Hej. Poszukuję jakiś informacji, źródeł, znalezisk lub wiarygodnych interpretacji takowych na temat obszywania i możliwych wykończeń, stosowanych w skandynawskich tunikach. (Analogicznie mogą być oczywiście wykończenia sukienek, kaftanów etc.)
Konkretnie chodzi mi o obszywanie rękawów i dekoltu fragmentami materiału.
Coś na tej zasadzie:

Obrazek Obrazek

Tunika ze Skjoldehamn ma coś takiego ale to jest chyba jakaś krajka lub obszycie wełną. Na pewno nie takie wykończenie jak powyżej.

Obrazek

W najpopularniejszym kroju tuniki, tzw. Birka Tunic, Inga Hagg też zaznaczyła "coś" wokół szyi.

Obrazek

Ale to nadal żaden konkret.

Coś bardziej namacalnego znalazłem tutaj:
"Oprawa Codex Aureus Epternacensis czyli Złotego Kodeksu z Echternach, datowanego na początek XI w - oprawa ze złota, szlachetnych kamieni i kości słoniowej powstała jednak najpewniej około ćwierć wieku wcześniej, z fundacji Teofano i Ottona II"

W interpretacji Kramu Rudych
Obrazek
Źródło: https://www.facebook.com/kramrudych/
ale nawet tam nie ma pewności, bo może to być albo haft albo jakaś inna aplikacja (np krajka).

Zatem, czy macie jakieś inne informacje na temat obszywania, a jeśli nie to co uważacie na jego temat?
Pytam o wasze subiektywne zdanie, bo to, że jest używane szeroko w odtwórstwie to wiem.
Ot tak mnie naszło, że może coś konkretniejszego w tym temacie się znajdzie ;)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Aldis » śr 05 paź 2016, 21:40

No przecież tunika i koszula ze Skjold są wykończone innym materiałem. W koszuli np. jest to materiał w paski. W tunice oprócz wzmocnienia innym materiałem przy dekolcie były sznureczki. A rękawy wykańczane były krajami i sznureczkami.

Opisywałam nawet Skjold jakiś czas temu po przeanalizowaniu angielskich i skandynawskich opracowań: http://mojesredniowiecze.blogspot.com/2 ... ehamn.html


A jeśli chodzi o moje zdanie to ma to bardzo duży sens (szczególnie w biedniejszych warstwach). Dół, rękawy i dekolt najbardziej się siepią i prują itd. Łatwiej więc doszyć jako wzmocnienie mały kawałek materiału niż od nowa szyć cały strój :P

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6850
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Arnor » śr 05 paź 2016, 22:16

Tak ale one mają tak jakby doszyte te fragmenty chyba (?) a nie obszyte na zasadzie lamówki.
Może niekonkretnie się wyraziłem ale chodzi mi właśnie o taki rodzaj obszycia.Tutaj:
Obrazek
widać, że materiał jest i od spodu i od przodu. Klasyczna lamówka. A koszula ze Skjold ma stójkę doszytą z innego, tak jak doszywa się kołnierz.

Tutaj natomiast nie mogę się dopatrzeć jak to finalnie wyglądało :/
Obrazek

"Dekolt jest V-kształtny, obszyty innym kolorem materiału i wykończony wyplatanym sznureczkiem złożonym z kilku kolorów".

Czy "obszyty" oznacza, że była to taka właśnie lamówka? Czy ten materiał był doszyty tak jak kołnierz? Czy może naszyty tak jak dzisiaj naszywamy krajki?
I jeszcze ten wyplatany sznureczek - to jest ten element po wewnętrznej krawędzi?

Bo jak dla mnie to do materiału tuniki jest doszyty kawałek tego brązowego, a jego krawędź wzmocniona sznureczkiem. Dobrze kombinuje?
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Aldis » śr 05 paź 2016, 22:25

W opracowaniu było, że w tej tunice ze Skjold ten materiał jest naszyty na materiał (jak się przyjrzysz widać to na zdjęciu). Te sznureczki to po wewnętrznej krawędzi i zewnętrznej - jakby taka ramka do tego innego materiału. Są dwa sposoby na ten sznurek - albo do pleść doszywając od razu, albo najpierw zapleść i doszyć (już go rozkminiałam ^^)

Reasumując: dobrze kombinujesz :P

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6850
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Arnor » śr 05 paź 2016, 22:40

Dzięki za wyjaśnienie :)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Jorund » pt 23 gru 2016, 23:32

No. Ok. A ma ktoś konkretniejszy wykrój koszuli? Tej ze Skjold? Bo zarówno artykuł Arnora jak i MŚ Aldis nie obrazują klinów bocznych. Wiem kliny to kliny. Jednak te z koszuli szyte są bardziej z przodu. A tu z jednej dwa z drugiej trzy. Tylko jak to wyglądało? Bo przód i tył są pod lekkim skosem.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Aldis » pt 23 gru 2016, 23:34

Mówimy o koszuli czy tunice?

Tunika ma 4 trójkątne kliny: 2 po bokach, jeden z tyłu i jeden z przodu.
Koszula (ta z klapką i stójką) ma 2 kliny trapezowe po bokach. A żeby być konkretniejszym to każdy z tych trepezowych klinów jest zszyty z 3 mniejszych.

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Jorund » pt 23 gru 2016, 23:45

Aldis tekst z Twojego Bloga "Tunika uszyta jest z wełny. Ma jeden trójkątny klin z przodu i jeden z tyłu (po środku). Jeśli chodzi o kliny boczne - trzy trójkątne kliny są prawej, a dwa po lewej. W przybliżeniu ich całkowita szerokość jest taka sama. Dekolt jest V-kształtny, obszyty innym kolorem materiału i wykończony wyplatanym sznureczkiem złożonym z kilku kolorów. " więc ile ich jest ? W tunice oczywiście. U Trollkony znalazłem że jednak cztery.
A Arnor ta wstawka z onego materiału w oryginale nie biegła naokoło, z tyłu jej nie było.
Ostatnio zmieniony sob 24 gru 2016, 00:08 przez Jorund, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Aldis » sob 24 gru 2016, 00:02

Czekaj bo ja już śpię i się gubię -bo najpierw mówisz o koszuli, potem o tunice :D

Koszula to ta ze stójką i klapką. I ona ma TYLKO kliny boczne. Są trapezowe. I taki jeden boczny trapezowy klin (po prostu ma kształt trapeza) jest zszyty z 3 mniejszych.


Tunika to to co ma dekolt w "V". I ona z kolei ma kliny trójkątne. Jeden z tyłu, jeden z przodu i po bokach. Po bokach też są trójkątne tylko zszyte z mniejszych klinów (z jednej strony z 3, z drugiej 2 ale całościowo obie strony mają taką samą szerokość). Prawdopodobnie była to kwestia oszczędzania materiału niż specjalny zabieg krawiecki.

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Jorund » sob 24 gru 2016, 00:13

He he. Chodzi mi o tunikę, napisałem. Tylko nie wiedziałem że boczne kliny składają się z " podklinow" uff.Wracając do pytania masz może jakieś rysunki, zdjęcia czy coś?
Ostatnio zmieniony sob 24 gru 2016, 00:20 przez Jorund, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Aldis » sob 24 gru 2016, 00:17

To już wiesz :P

Tak naprawdę wydaje mi się, że nie musisz tego zszywać, że jeden klin z dwóch, drugi z trzech. Chyba, że robisz co do szwu to się męcz :P
Uszyłam na podstawie Skjold 3 kiecy i tunikę. Tylko w jednej poszalałam z podklinkami. Moja cierpliwość mocno ucierpiała :D

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Jorund » sob 24 gru 2016, 00:26

Moją wystawie na próbę. Aż tak ultrasowo nie będę jechał. Chcę tylko w miarę możliwości dobrze to zrobić. I tak nie będę tego szył z szaro-szarej wełny, ręcznie przędzonej. Bez przesady. Może kiedyś, ale wątpię. Mam piękny diamencik. I to z niego będzie biesiadne cudo. A skoro i tak przeprawa mnie czeka z szyciem to chcę to zrobić w miarę dokładnie.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Aldis » sob 24 gru 2016, 09:13

Jorund jak chcesz to wezmę kartkę i Ci w piątek rozrysuje jak będziecie na piwku ;)

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Re: Tunika skandynawska - obszycia i aplikacje

Postautor: Jorund » sob 24 gru 2016, 09:46

Ok. Jak się zapowiedziałem, będziemy tak czy siak. Ale fajnie by było, ogarnąć także wykrój. :lol: Więc do zobaczenia .


Wróć do „Krawiectwo i jemu podobne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość