Z Rusi Nowogrodzkiej

Artykuły i tematy, które nie znalazły swego miejsca powyżej, a warte są przeczytania i zachowania.
Awatar użytkownika
Samboja
Początkujący skryba
Posty: 395
Rejestracja: sob 03 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Ziemia Nowogrodzka/ Górna Ruś

Z Rusi Nowogrodzkiej

Postautor: Samboja » sob 27 maja 2017, 18:40

Wątek ten stanowi zbiór materiałów, tłumaczeń artykułów, znalezisk - dotyczących wczesnośredniowiecznej Rosji, ze szczególną uwagą na tereny Nowogrodu.

Na pierwszy ogień puszczam tłumaczenie artykułu :) Enjoy!

Archeologia. Dawny Nowogród – część druga

Na podstawie: https://cont.ws/@fenol/205127
- odsyłam do zdjęć ;)


Instrumenty muzyczne, maski i szachy

"Muzyka instrumentalna w dawnej Rosji nie została uznana jako jedna ze sztuk, które służyły kościołowi, dlatego jej rozwój był utrudniony. Ale mimo to rozkwitła, zajmując miejsce w życiu społecznym i kulturalnym ludzi. Na instrumentach grali amatorzy i profesjonalni muzycy. Instrumenty, zwłaszcza gusli, towarzyszyły ludziom na codzień.
W Nowogrodzie odnalezione zostały cztery różne rodzaje instrumentów z różnych czasów. Jest gusli – łagodny instrument strunowy; gudki – wygięty w łuk instrument z trzema strunami; sopeli (sopiłka) – instrument denty, przypominający flet lub gwizdek; drumle – instrumenty szarpane, wykonane z metalu (żelaza), w kształcie podkowy.
W muzyce świeckiej dawnej Rosji najistotniejszym instrumentem było gusli. Potwierdzają to źródła pisane, które mówią o ich ogromnej popularności i dużej dystrybucji wśród ludzi. Wśród gusli znalezionych na terenach Nowogrodu odnaleziono takie o pięciu, sześciu oraz dziewięciu strunach. Najstarsze z nich – 5-strunowe, odnalezione zostały one w tych warstwach ziemi, które datowane są na połowę XI wieku. Gusli między sobą różnią się także wielkością. Największe osiągają długość do 85cm, zaś najmniejsze ledwie 36cm.
Gudki – pierwowzór współczesnych skrzypiec, pojawiły się w Nowodrodzie w 11. stuleciu. W różnych chronologicznie warstwach miasta odnalezionych zostało ponad 10 egzemplarzy. Nowogrodzkie gudki są całkowicie analogiczne do francuskich, włoskich, angielskich i germańskich fideli z tego samego okresu.
Drumli w Nowogrodzie odnaleziono 6 sztuk.
Wśród archeologicznych materiałów znajdują się również atrybuty szybkich gier – pierwowzoru współczesnego teatru. Odnaleziono ponad 15 masek aktorskich.
W dawnej Rosji powszechne były też gry stołowe: szachy, warcaby, młynek, kości. W Nowogrodzie, w warswach gleby datowanych na okres między X-XVw. znalezionych zostało ponad 150 figurek szachowych. Badania wykopalisk wskazują, że w późnym XIII-XIVw w szachy grano w prawie każdej miejskiej osadzie nowogrodzkiej. Wśród znalezisk odnajdujemy cały zestaw szachowy: królową i króla, gonców, wieże, figury.. Były one wykonywane z drewna, kamienia i kości. Figurki miały kształt geometryczno-abstrakcyjny, który był bardzo lubiany (modny) w krajach Europy i Wschodu w tamtych czasach, znacząco różniący się od współczesnych wzorów. Zdecydowanie mniej chętnie Nowogrodzianie grali w kości – znaleziono ich jedynie osiemnaście.

Chcę jedynie dodać że współcześni rzemieślnicy nauczyli się odtwarzać muzyczne instrumenty z tamtych czasów, uzyskując niezwykłe podobieństwo do oryginałów, wliczając w to nawet najmniejsze detale. Stąd jesteśmy w stanie usłyszeć dziś muzykę taką, jaką znali ludzie przed wiekami."
Ostatnio zmieniony ndz 28 maja 2017, 13:14 przez Samboja, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2582
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Z Rusi Nowogrodzkiej

Postautor: Aldis » sob 27 maja 2017, 19:43

Super <3
Czekam na dalszy ciąg :)

Awatar użytkownika
Samboja
Początkujący skryba
Posty: 395
Rejestracja: sob 03 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Ziemia Nowogrodzka/ Górna Ruś

Re: Z Rusi Nowogrodzkiej

Postautor: Samboja » ndz 28 maja 2017, 11:56

rekonstrukcja Nowogrodu: http://users.stlcc.edu/mfuller/Novgorod ... turep.html

Kilka ciekawych linków do znalezisk z terenów Nowogrodu:
http://users.stlcc.edu/mfuller/novgorodpublic.html
http://www.alices-chest.narod.ru/buttons.html

Ten post będę aktualizować, jak pojawią się nowe materiały :)

Awatar użytkownika
Samboja
Początkujący skryba
Posty: 395
Rejestracja: sob 03 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Ziemia Nowogrodzka/ Górna Ruś

Re: Z Rusi Nowogrodzkiej

Postautor: Samboja » ndz 28 maja 2017, 13:13

Archeologia - Dawny Nowogród - część trzecia

Kolorowy metal

Tłumaczenie z: https://cont.ws/@fenol/205502 - odsyłam do zdjęć ;)

"W dawnym Nowogrodzie był duży popyt na wyroby rzemieślnicze wykonywane ze srebra, złota, miedzi, cynku, cyny i ołowiu.
Kowale wykonywali różnorodną biżuterię, akcesoria strojów damskich, przedmioty kultu i kościelne, dekorowane naczynia wraz z zastawą stołową, uprzęże, ozdabiali broń. Główną dziedziną kolorowego przemysłu metalowego stało się odlewnictwo, które w dawnej Rosji osiągnęło wysoki poziom artystyczny i technologiczny. Szeroko wykorzystywane były również inne techniki: kucie, walcowanie, wytłaczanie, grawerowanie, odbijanie wzoru, filigrany, szkliwienie, czernienie, inkrustowanie. Kucie, tłoczenie i wykrawanie były głównymi operacji mechanicznych w produkcji wszelkich rzeczy niejednolitych.
Srebro ze swoim niebieskim odcieniem oraz brąz mający ciepłą, słoneczną barwę, posiadające dobre właściwości topnienia, plastyczność i ciągliwość przy jednoczesnej wymaganej od metali twardości stały się dobrymi materiałami, służącymi do obróbki sztuki.
Dzięki formowaniu i wybijaniu można było uzyskać dowolną rzeźbę przestrzenną lub płaską (relief). Przy pomocy narzędzia nanosić na powierzchnę drobne rysunki i ornamenty. Rzeźbiony wzór wypełniony aksamitną czernią nabywał głębi. Jasna emalia nadawała wesołości i błysku, a nakładana na delikatny wzór koronki wykonanej z drutu, pozwalała dawnym mistrzom stworzyć niezwykle bogatą, kunsztowną biżuterię.
Nowogrodzka kolekcja archeologiczna zawiera ponad 2500 elementów wykonanych z metali nieżelaznych, które wykonali miejscowi jubilerzy w wiekach X-XIV. Wśród nich mamy wiele tanich przedmiotów, wykonanych w różnych stopach miedzi, cyny, cynku i ołowiu, które były masowo produkowane na potrzeby mieszkańców pobliskich miejscowości.
Zasób zbiorów jest bardzo zróżnicowany. Znajdują się tu: kolty, obrączki, pierścionki, wisiorki, amulety, bransolety, broszki, spinki, klamry i łańcuchy. Wiele przedmiotów kultu pogańskiego i chrześcijaństwa. Wszystkie charakteryzuje prostota kształtu, dokładność wzoru, bogata ilość zdobień i duży wyraz ekspresji artystycznej."

Awatar użytkownika
Lesław
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 3336
Rejestracja: wt 02 gru 2008, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Z Rusi Nowogrodzkiej

Postautor: Lesław » śr 26 sie 2020, 17:57

Cała książka Starożytna Rosja - życie i kultura, pod redakcją B.A. Rybakov (Рыбаков Б.А. (общ. ред.) - Древняя Русь. Быт и культура)
(niestety po rosyjsku, ale duuuuużo rycin na końcu)

https://www.rodnovery.ru/attachments/article/387/Drevnyaya_Rus_Byt_i_kultura.pdf

A tutaj mega obszerny artykuł na podstawie materiałów z tej książki (już w translatorze i są ryciny z książki):
https://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&pto=aue&rurl=translate.google.pl&sl=auto&sp=nmt4&tl=pl&u=http://xn--80aa2bkafhg.xn--p1ai/rubrics.php%3Fr_id%3D2576&usg=ALkJrhhakBYO0Abgs2JaLW_BmAcnvwiYQQ

Awatar użytkownika
Herdis
Początkujący skryba
Posty: 190
Rejestracja: śr 03 paź 2018, 11:48

Re: Z Rusi Nowogrodzkiej

Postautor: Herdis » czw 21 sty 2021, 12:06

O kabłączkach z Nowogrodu: https://docs.google.com/document/d/1beQ ... o2V-o/edit artykuł po angielsku, dużo zdjęć, pokazano też jak zrobić replikę

KarlFrank
Posty: 5
Rejestracja: ndz 07 sie 2022, 09:14

Re: Z Rusi Nowogrodzkiej

Postautor: KarlFrank » ndz 07 sie 2022, 09:22

nie bylo Rusi Nowogrodzkiej. Nowogrod to polska (lechicka) nazwa. W jezykach ruskich ta nazwa brzmi Nowgorod. Czyli tytul powinien brzmiec z Rusi Nowgorodzkiej. To miasto na polnocy dzisiejszej Rosji, ktore sasiadowalo ze Skandynawami (Waregowie, Szwedzi) i za nielrgalny handerl ze Szwedami bronia i futrami zostali ukarani przez Iwana Groznego

Awatar użytkownika
Roald
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 340
Rejestracja: sob 04 kwie 2015, 00:00
Lokalizacja: Gród Warsa

Re: Z Rusi Nowogrodzkiej

Postautor: Roald » ndz 07 sie 2022, 19:59

Jesteśmy w Polsce i stosujemy polskie nazewnictwo? Nie podoba się?

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6790
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Re: Z Rusi Nowogrodzkiej

Postautor: Arnor » wt 09 sie 2022, 20:49

KarlFrank pisze: Czyli tytul powinien brzmiec z Rusi Nowgorodzkiej.


Encyklopedia PWN twierdzi inaczej.
"Nie ma miękkiej gry"


Wróć do „Skarbnica wiedzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość