Bzowa Biblioteka

Artykuły i tematy, które nie znalazły swego miejsca powyżej, a warte są przeczytania i zachowania.
Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Bzowa Biblioteka

Postautor: Arnor » śr 08 paź 2008, 22:00

Wypiszmy w temacie wszystkie książki, godne polecania i przeczytania(oczywiście dotyczące odtwórstwa) jakie posiadamy. Można podać krótką charakterystykę lub opis każdej.

"Wikingowie" Foot i Willson - Biblia wikingowania nr1. Jak ktoś nie przeczytał to lepiej niech sie nie mądrzy w niczym bo jak to w Rawie mawiają "w doopie był, goowno widział" ;)

"The Wikings"
Else Roesdhal - Biblia wikingowania nr2. Mniej "sławna" od Foota i Willsona a ni mniej dobra pozycja dotycząca wszystkiego co z Wikingami wspólnego. Absolutnie konieczna do przeczytania.


"Kultura Pradziejowa na Ziemiach Polskich"
J. Gąsowski 1985 - Zarys kultury na naszych ziemiach od Paleolitu do wczesnego średniowiecza. Dużo rycin, schematów (np grodów), masa rysunków znalezisk. Kilka ładnych, kolorowych tablic. Choć o wczesnym jest stosunkowo nie dużo to całość godna polecenia jako źródło inf o naszych ziemiach, gdzie człowiek pojawił sie około 230 000 lat p.n.e.

"Ilustrowany Leksykon Mitologii Wikingów" Andrzej M.Kempiński 2003 - Od A do Z (dosłownie) wszystko o mitologii (i nie tylko) wikingów. Czytelny, kompletny leksykon z ilustracjami.

"Targówek - Tu zaczyna sie Warszawa" - ładnie wydana broszurka, papier kredowy, kolorowe ilustracje i zdjęcia znalezisk. Całość opisuje wczesnośredniowieczne osadnictwo Warszawy.

"Medieval Swordsmanship, Ilustrated Methods and Techniques" J. Clements - Wydana przez członka HACA (Historical Armed Combat Association) dostępna w formie PDF, zupełnie za darmo na stronach ARMA kompleksowa pozycja dotycząca wszystkiego czego przez wiele lat życia autor nauczył sie o walce historycznej. Na 350 stronach znajdziemy wszystko czego chcieć może osoba pragnąca poznać tajniki walki bronią średniowieczną. Historie uzbrojenia, opis broni i opancerzenia, podstawy walki, mnóstwo rycin i co najważniejsze, praktyczne, ukazane przy pomocy opisów i dokładnych rysunków techniki walki. Techniki obejmujące kroki, ciosy, każdą broń i jej zestawienia z tarczą oraz konfrontacje z innymi broniami. Rozrysowane i wytłumaczone ciosy i kroki. Nic tylko spędzać całe lata na treningach :)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Szugarr
Doświadczony pisarz
Posty: 877
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00

Postautor: Szugarr » śr 08 paź 2008, 23:43

"The Wikings" Else Roesdhal zdecydowanie polecam, napisalbym nawet ze to pozycja obowiazkowa. Zdecydowanie "strawniejsza" od Foota i Willsona, a treścia jedyne odbiega w zasadzie tylko przez ilość tekstu.

Biblioteka sie nie pochwale z prostego wzgledu... Ebooki rulez ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Wojbor
W Walhalli
Posty: 305
Rejestracja: pt 09 maja 2008, 00:00

Postautor: Wojbor » pt 06 lut 2009, 18:55

A Nadolski - Polska broń - Bron biała - kto nie wie co to ten kiep :)
T. M. Nowak, J. Wimmer - Historia oręża polskiego 963-1795 - Tytuł mówi sam za siebie :)

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » ndz 08 lis 2009, 15:33

Hehehe i Włodar jak zawsze swoją kolekcją wymiata ;)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Lesław
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 3378
Rejestracja: wt 02 gru 2008, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lesław » pt 13 lis 2009, 00:26

"Early Medieval Swords from Central and Eastern Europe. Dilemmas of an Archeologist and a Student of Arms" - Lech Marek, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2005r.
(niestety po angielsku)

Awatar użytkownika
MUMIN
Niepiśmienny
Posty: 96
Rejestracja: ndz 26 lip 2009, 00:00
Lokalizacja: Maurycew

Postautor: MUMIN » śr 18 lis 2009, 20:07

Ma ktoś może książkę Jarosława Jankowskiego
"Drewniany łuk średniowieczny" ?
4 lata robię łuki a jeszcze nie czytałem :-D

Awatar użytkownika
Lesław
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 3378
Rejestracja: wt 02 gru 2008, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lesław » pt 16 kwie 2010, 11:59

"Topory wojów piastowskich. Bitwa o Ostrów Lednicki." - Boromir R. Borowczak, Wydawnictwo Triglav, Szczecin 2008r.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » pt 16 kwie 2010, 12:53

"Topory wojów piastowskich. Bitwa o Ostrów Lednicki." mamy w Bzowej bibliotece. Leży u nie w domu. Ja nie wpisałem tej pozycji gdyż materialnie należy do Wojborka, a on nie wpisał jej... bo nie wiem czemu, pewnie zapomniał :P
Zatem mamy już dwie :)

BTW: Lesiu pożycz mi Lecha Marka o mieczyksach. Jak byś był i nie zapomniał to na trening możesz wziąć.

BTW2: Ja miałem gdzieś książeczkę Jankowskiego. Jeśli ją znajdę (choć dawno mi w oczy nie wpadła) to dam znać.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Inga
Sławny kronikarz
Posty: 1385
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Kontaktowanie:

Postautor: Inga » pt 16 kwie 2010, 13:24

"Drewniany..." ja mam w pdf-ie na kompie jak coś.
'wreszcie kolor twoich włosów pasuje do charakteru'


'- Kitty czemu my zawsze musimy robić to czego ty sobie życzysz, a nigdy to co ja chce?

-Bo tak jest w Biblii'




keep calm and hate everyone

Awatar użytkownika
Inga
Sławny kronikarz
Posty: 1385
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Kontaktowanie:

Postautor: Inga » śr 21 kwie 2010, 18:31

Czy posiada może ktoś "Konno w boju" Szaniawskiego, rok wydania 2006?
'wreszcie kolor twoich włosów pasuje do charakteru'


'- Kitty czemu my zawsze musimy robić to czego ty sobie życzysz, a nigdy to co ja chce?

-Bo tak jest w Biblii'




keep calm and hate everyone

Awatar użytkownika
MUMIN
Niepiśmienny
Posty: 96
Rejestracja: ndz 26 lip 2009, 00:00
Lokalizacja: Maurycew

Postautor: MUMIN » śr 21 kwie 2010, 19:10

za Jankowskiego to dziękuje już przeczytałem, i nic nowego nie wyczytałem
Arnor:
"Topory wojów piastowskich. Bitwa o Ostrów Lednicki." mamy w Bzowej bibliotece "
chętnie bym zrobił wgląd w ta pozycję bo klonowe stylisko sobie zrobiłem, na złomie znalazłem stary topór rzeźniczy który należy przekuć w konkretny model

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 22 kwie 2010, 07:12

Mumin, a co byś chciał u Jankowiskiego wyczytać ponad to co już wiesz. Przecież to pozycja dla początkujących i amatorów.
A "Topory..." mam w domu, więc jak tylko będzie okazja...
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Lesław
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 3378
Rejestracja: wt 02 gru 2008, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lesław » czw 22 kwie 2010, 10:54

@Mumin
Jeszcze możesz rzucić okiem do pozycji: A. Nadolski, Studia nad uzbrojeniem polskim w X, XI i XII wieku Nie mamy jej w biblioteczce, ale nie problem sobie skołować ;) Jest tam też trochę toporków, i to chyba nie wszystkie takie same jak u Borowczaka. Mówię oczywiście o tych z X w. (XII-tego nie rozpatrujemy).

Awatar użytkownika
MUMIN
Niepiśmienny
Posty: 96
Rejestracja: ndz 26 lip 2009, 00:00
Lokalizacja: Maurycew

Postautor: MUMIN » czw 22 kwie 2010, 22:14

widziałem mnóstwo skanów z prac Nadolskiego ale to nie to samo co sobie poczytać w spokoju całość
kurcze praktycznie mam zerowy dostęp do książek tego typu :x

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » pt 23 kwie 2010, 07:16

Więc zostaje Ci czytanie skanów. Ja pierwszy raz Nadolskiego, Hensla i Foot & Willson też czytałem na kompie. Dopiero potem dorobiłem się na papierze.
Jak się nie ma co się lubi...
"Nie ma miękkiej gry"


Wróć do „Skarbnica wiedzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości