Wojownik z Legionowa - Rekonstrukcja Arnorowa - STRÓJ

Projekt rekonstrukcji mieszkańców Mazowsza z Okresu Przeworskiego.
Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Wojownik z Legionowa - Rekonstrukcja Arnorowa - STRÓJ

Postautor: Arnor » wt 24 lis 2015, 00:25

Posiłkując się internetami, publikacjami archeo i wizytami w muzeach - Pruszkowskim i Legionowskim - wykrystalizował mi się obraz mojej rekonstrukcji wojownika z okresu Przeworskiego.

Rekonstrukcję oprę na zabytkach z CSP w Legionowie, a wszelkie elementy, których tam nie ma zostaną dobrane ze znalezisk z okolic Warszawy datowanych maksymalnie na fazę B1.

Moim celem jest wykonanie możliwie jak najwierniejszych replik zabytków z Legionowskiego cmentarzyska. W tym celu chcę nadal kontynuować kontakt z kustoszem muzeum, który wydaje się być otwartym i sympatycznym człowiekiem, chętnym służyć pomocą.

Strój odtworzony zostanie na podstawie znalezisk strojów z epoki żelaza z innych terenów. Niestety tradycje ciałopalne kultury przeworskiej zmuszają do posiłkowania się takimi analogiami. Na szczęście w bagnach Dani znaleziono ponad 500 ciał, które warunki zachowały w świetnym stanie. Dodając do tego znaleziska z Niemiec, Norwegii, Irlandii etc. datowane na 800 BC - 200 AD mamy pokaźną bazę źródeł informujących nas o strojach ludów epoki żelaza. Pod uwagę przy szyciu stroju brał będę też opisy Tacyta z jego dzieła "Germania".

Wizerunek ogólny

Pieszy wojownik średniego stanu zamożności, uzbrojony w komplet włócznia-oszczep i tarczę. Z jednosiecznym mieczem.

Obrazek

Powyższy rysunek dość dobrze oddaje mój zamysł. Tarcza będzie nieco inna ale cała reszta odpowiada konceptowi.

Strój

Strój uszyty będzie głównie z wełny - spodnie, wierzchnia koszula i płaszcz. Jedynie koszula spodnia będzie z lnu, a buty i pas ze skóry.

Koszula

Koszula spodnia lniana, uszyta będzie według kroju odtworzonego na podstawie znaleziska z Thorsberg. Planuję wykonać ją z ręcznie tkanego lnu, farbowanego naturalnymi metodami. Kolor żółty/pomarańczowy lub czerwony.

Obrazek

Obrazek

Koszula wierzchnia - wełniana będzie rekonstrukcją stosunkowo niedawnego znaleziska z Norwegii datowanego na około III w.n.e. Będzie z wełny gładkiej (bez wzorów) farbowanej naturalnie na kolor żółty/pomarańczowy lub czerwony (w zależności, który jaki kolor wcześniej będzie miała koszula lniana) W miarę możliwości materiał tkany ręcznie.

Obrazek

Obrazek

link do newsa o odkryciu z 2013 roku:
http://news.discovery.com/history/archaeology/melting-snow-reveals-iron-age-sweater-130830.htm

Okazuje się, że proste koszule T-kształtna bez klinów powtarzają się w znaleziskach plemion zamieszkujących Europę i Skandynawię we wszystkich wiekach epoki żelaza, a nawet później.
Dla przykładu tunika z Bernuthsfeld datowana na VII wiek.

Obrazek

Spodnie

Spodnie wykonane będą z wełny tkanej we wzór (Wzoru jeszcze nie wybrałem. poszukam informacji o splotach znajdowanych w kulturze Wielbarskiej lub zastosuję taki, jaki był w konkretnym wybranym przeze mnie znalezisku, na którym oprę rekonstrukcję) Kolor brunatny, brązowy lub beżowy. Planuje aby choć farbowanie odbyło się metodami naturalnymi. Sugerując się opisami będą stosunkowo wąskie.
ponieważ znowu nie ma znalezisk datowanych na przełom er, wzorował będę się na spodniach z Thorsberg lub Damendorf.

Obrazek
Spodnie z Thorsberg

Obrazek
Spodnie z Damendorf

Buty

Buty (Bog Shoes) będą skórzane, z jednego fragmentu skóry, wiązane rzemieniem. Wzory również znane z pochówków bagiennych zarówno wśród kobiet i mężczyzn np. z terenów Niemiec.

http://www.nihk.de/index.php?id=2254

Obrazek

Pod poniższymi linkami jest - możliwe, że znany wszystkim tutorial "How to Make Viking Shoes", który oczywiście do wikingów się nie nadaje ale do odtwarzania plemion epoki żelaza jest idealny:

Part 1
http://earthandliving.blogspot.com/2008/08/viking-shoes-tutorial-sort-of.html

Part 2
http://earthandliving.blogspot.com/2008/09/shoe-tutorial-part-2.html

Płaszcz

Płaszcz prostokątny, wełniany, tkany w kratę ozdobiony frędzlami
koloru niebieskiego możliwie zbliżony do obiektu na zdjęciu poniżej.
Jest to rekonstrukcja pochodząca z Textilmuseum Neumünster
podpisana jako "Reconstruction of textiles and clothing from the Thorsberg Moor".

Obrazek

Dalej szukam zabytku, na którym wzorowany był płaszcz.
Analogiczny płaszcz zakończony frędzlami zachował się doskonale w znalezisku Kobiety z Huldremose datowanym na okres przedrzymski epoki żelaza.

Obrazek

Gdyby ktoś namierzył skąd na wielu wizerunkach rekonstrukcji pojawia się ten "biały, szeroki pas" niech podeśle. Bo skoro jest tak szeroko propagowany, to może opiera się na jakimś znalezisku.

Chodzi mi konkretnie o to:

Obrazek

Obrazek

Na dziś to tyle :)

Następny temat będzie o planowanym uzbrojeniu ;)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Frigg
Doświadczony pisarz
Posty: 874
Rejestracja: pn 30 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Frigg » wt 24 lis 2015, 00:44

Arnor, gratuluję zaangażowania w temat i tak szybkiego ogarnięcia. Zapowiada się fajnie i świetnie pod względem koszerności, na ile tylko można.

Dania i jej bagna są cudowne. :) Mam gdzieś książkę właśnie o znaleziskach z duńskich bagien z wykrojami. Sprawdzę i podeślę jak jest coś ciekawego. Poza tym jak będę w Danii i znajdę jakiegoś satysfakcjonującego trupka w muzeum, to obfotografuję na ile można do naszej bazy danych. :)
Wełna jest spoko.

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » czw 26 lis 2015, 19:16

No no, super. Odziez full. Skoro tak to opracowales. Ciuchy bedziesz farbowal, przed, czy po szyciu? Bo ubior nadal wyidzie chyba taniej. Wiec zaczne od stroju. Portki to te same co Ci na messenger podeslalem. Mi jak najbardziej pasuje ten sam wizerunek wojownika. Zbieram kaske na szmaty. W przyszlym tygodniu odezwe sie do mojego kowala w sprawie miecza, umba i oszczepu/ wloczni. Bo nozyki i okucia kotwicowe tarczy i imacza powinienem sam zrobic. Miecz to grubsza sprawa.
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.


Wróć do „Projekt: Przeworsk”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości