Archiwum pytań

Bo nie ma głupich pytań są tylko...
Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » wt 18 mar 2014, 10:42

Mnie wełna uczula, chociaż nie każda. Tylko ta mega drapiąca.

Spróbuj sobie wełny z domieszką z Alpaki. Jest mięciutka, nie drapiąca i ogólnie cud miód. Mam w kłębku trochę takiej wełny to mogę ci na trening przynieść to sobie pomacasz, podotykasz i zobaczysz czy cię uczula.

Tak jak powiedziała Frigg - zawsze możesz zrobić sobie podszewkę i problem z głowy.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » wt 18 mar 2014, 14:32

Mam pytanie ( a właściwie kilka żeby już tak w szczegółach się upewnić ) dotyczące tuniki bojowej ( bo chyba czas cobyśmy z Kolbenem powoli przymierzyli się do skrojenia i uszycia ).

Wiem, że ma być na podstawie kroju zwykłej męskiej tuniki i że w środek mają iść po prostu dwa wojskowe koce. Od spodu ( lewej strony ) len i z wierzchu jakiś grubszy len coby owe koce ukryć.

I teraz moje pytania coby rozwiać ostatecznie moje wszelkie wątpliwości ( cobym 100 razy tyłka nie zawracała w tym temacie ):

1. Czy te koce w środku mogę sobie spokojnie pozszywać w kilku miejscach żeby się nie rozlazły ( skoro i tak ukrywać je będzie len) ?

2. Czy to ma być wykrój wykrój tuniki ( po prostu szerszy i wygodniejszy ) w sensie po prostu tak:

Obrazek

czy np. powinno to mieć rozcięcie u dołu żeby było wygodniej w walce jak np tutaj:

Obrazek

Czy jeszcze coś innego typu wiązanie z przodu jak przeszywka ( chociaż wtedy to już mało tunikę przypominać będzie ^_^ ).

3. I ostatnie dręczące mnie pytanie. Jak przeglądałam różne zdjęcia tych tunik ( głównie u Janett ) to one wszystkie są jakby poprzeszywane w pasy albo w rąby. W sumie na tych zdjęciach wyżej jak się przyjrzeć to ładnie widać. Czy też powinniśmy to potem tak poprzeszywać ( może z jakiś względów praktycznych żeby się nie rozlazło czy coś )? Czy po prostu to tak zostawić i pozszywać jakbym normalnie szyła zwykłą tunikę? Czy ewentualnie jak już wcześniej pisałam same koce a te warstwy lnu przyszyć normalnie bez żadnych pasków, rąbów itd?

Szczerze mówiąc z kilku warstw nic nie szyłam ( szczególnie do walki coby wytrzymałe było ) więc nie wiem jak ugryźć ten temat żeby posłużyło i się zaraz nie rozpadło czy ograniczało ruchy. :)

Awatar użytkownika
Lesław
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 3378
Rejestracja: wt 02 gru 2008, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lesław » wt 18 mar 2014, 14:48

Co do kocy to nie wiem co masz na myśli mówiąc o zszywaniu ich w środku. Chcesz je sfastrygować żeby w szyciu się nie rozlazły? Ale szwy z wykroju powinny wystarczyć, bez dodawania jakiś udziwnień.

Tuniki nie pikujemy w romby, nie przeszywamy w pasy, tylko szyjemy jak zwykłą.

Nie powinna mieć rozcięć na dole (ogólnie uważa się, że to było do jazdy na koniu)

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » wt 18 mar 2014, 14:54

Jak napisał Lesio. Albo jak tunika, bez żadnych rozcięć albo (ewentualnie) jak kaftan czyli rozcięcie z przodu po całości. Wtedy to będzie kaftan bojowy. Oczywiście tunika bardziej pasuje do statusu Kolbena. Bez pikowania (bo takie są typowe przeszywanie).
Co do koców to możesz je w środku złapać w kilku miejscach żeby nie przesuwały się przy szyciu i tyle. Ja swojego kaftana nie łapałem w środku, szwy wszystko utrzymują.

P.S. Zawsze takie coś będzie ograniczyło ruchy. Trzeba się z tym pogodzić
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Hormund
Doświadczony pisarz
Posty: 990
Rejestracja: śr 24 lut 2010, 00:00

Postautor: Hormund » wt 18 mar 2014, 14:55

ogólnie to tak dla wszystkich. zdjęcia z internetu to nie źródła historyczne. Nie wzorujcie się na nich. macie wykroje, macie wzory i artykuły. Zdjęcie może wam tylko dostarczyć info jak dana rzecz może wyglądać przy zastosowaniu pewnych materiałów. Nie idźcie na skróty

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » wt 18 mar 2014, 15:16

Dlatego się wolę upewnić bo wykroi znalazłam kilka różnych na podstawie, których Janett szyje. No i się napatrzyłam w Kotorowie na wojów ( każdy jakoś inaczej ma uszyte ) z kilkoma gadałam o tym jak zrobić żeby się nie rozleciało ( i szczerze mówiąc co za dużo informacji na raz to nie zdrowo bo się człowiekowi miesza i mota ^_^ ). Plus jeszcze ogarniałam artykuł o przeszywkach to już wogóle... ( zostanę przy mojej wełnie i skarpetkach ^_^ )

Czyli nie kombinować, uszyć jak najprościej i powinno się trzymać.
Dzięki! :)

To chciałam usłyszeć ( i wcale nie chodzi mi o to, że coś na wzór tuniki bez problemu uszyję, a nad innym bym mogła się głowić i sobie komplikować życie ^_^ )

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » wt 18 mar 2014, 15:39

Każdy ma inaczej bo nie ma znaleziska więc jest wesoła twórczość ;)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Gard
W Walhalli
Posty: 450
Rejestracja: śr 06 maja 2009, 00:00
Lokalizacja: Żyrardów

Postautor: Gard » wt 18 mar 2014, 15:48

A w ogóle Janette nie do końca ze wszystkim robi rekonstrukcje, nawet na swojej stronie ma napisane, że coś jest luźno wzorowane na jakimś znalezisku.
„Pod koniec maja, w islandzkiej porze przeprowadzek, Hallbjorn zaczął się przygotowywać do opuszczenia domu teścia. (…) Osiodławszy konie Hallbjorn poszedł po Hallgerdę [żone], która siedziała w swojej izbie. Kiedy zawołał, aby wstała i szła z nim, nie odpowiedziała ani nie ruszyła się z miejsca. Hallbjorn wołał ją trzy razy, lecz na próżno, wówczas zaśpiewał urywki pieśni błagalnej – to też nie pomogło. W końcu okręcił sobie jej długie włosy wokół dłoni i spróbował wyciągnąć ją z krzesła, ale ona ani drgnęła. Wówczas chwycił miecz i odciął jej głowę.”

Awatar użytkownika
Ludmiła
Niepiśmienny
Posty: 85
Rejestracja: pn 10 lut 2014, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Ludmiła » ndz 23 mar 2014, 21:35

Ogłaszam wszem i wobec, że co miałam uszyć, uszyłam. Dumna jestem z siebie niesłychanie, mam nadzieję, że wszystko zrobiłam, jak się należy. Czekam tylko na buty i pasek, resztę mam :-P :-P :-P

Awatar użytkownika
Ud
Doświadczony pisarz
Posty: 817
Rejestracja: wt 07 sty 2014, 00:00

Postautor: Ud » ndz 23 mar 2014, 22:18

czy ktoś się może orientuje do której jest otwarty sklep z tkaninami na Grochowskiej?

Awatar użytkownika
Kolben
Sławny kronikarz
Posty: 1024
Rejestracja: śr 13 lis 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Kolben » ndz 23 mar 2014, 22:55

17 albo 18 :/ Nie pamięta m :S

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » ndz 23 mar 2014, 22:57

W tygodniu 17-18, w weekendy - kiedyś się wybraliśmy i już przed 14 było zamknięte ale to było ze 2 lata temu więc informacja niepotwierdzona ;)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » ndz 23 mar 2014, 23:05

Jakieś 4 miesiące temu był otwarty w tygodniu do 17:00 a w sobotę do 14:00.
Tylko nie wiem czy jest sens tam kupować skoro już nie ma zniżki dla rekonstruktorów :/

Ostatnio jakiegoś nie wiadomo jakiego wyboru nie mają, a i ceny nie powalają. Łobos zdecydowanie ma więcej i taniej ;)

Swietlana
W Walhalli
Posty: 879
Rejestracja: wt 08 mar 2011, 00:00

Postautor: Swietlana » ndz 23 mar 2014, 23:09

W temacie " w pigułce" jest dokładnie napisane co do otwarcia sklepu.ostatnio ładny brązowy len kupowalam nas Uranowej,wełny też mają całkiem sporo.były też lny i po 30/mb.brązowy był po 18

Awatar użytkownika
Ud
Doświadczony pisarz
Posty: 817
Rejestracja: wt 07 sty 2014, 00:00

Postautor: Ud » ndz 23 mar 2014, 23:21

a faktycznie w pigułce są napisane godziny otwarcia a ja zajrzałam tylko do poradnika dla kandydata i tam nie było.
Co do wyboru to słyszałam że bez szału ale będę w okolicy to pomyślałam że zajrzę, może akurat coś się trafi. Ta Uranowa też w sumie nie tak daleko.


Wróć do „Pytania od kandydatów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości