Strona 1 z 6

Co sie dzieje na warsztacie u Arnora?

: wt 13 lis 2012, 22:34
autor: Arnor
Edit:

Spis treści tematu "Co sie dzieje na warsztacie u Arnora?"

1. Tarcze z desek cz1. - Klejenie desek i wycinanie kształtów
http://www.dzikibez.fora.pl/otwarte-tematy-histeryczne,5/co-sie-dzieje-na-warsztacie-u-arnora,736-15.html#22143

2. Tarcze z desek cz2 - Oklejanie materiałem
http://www.dzikibez.fora.pl/otwarte-tematy-histeryczne,5/co-sie-dzieje-na-warsztacie-u-arnora,736-30.html#22374

2. Tarcze z desek cz3 - Wykonanie imacza i mocowanie do tarczy
http://www.dzikibez.fora.pl/otwarte-tematy-histeryczne,5/co-sie-dzieje-na-warsztacie-u-arnora,736-30.html#22788

3. Tarcze z desek cz4 - Efekt końcowy (tarcza dla Lesia)
http://www.dzikibez.fora.pl/otwarte-tematy-histeryczne,5/co-sie-dzieje-na-warsztacie-u-arnora,736-30.html#23137

4. Jak zrobić pochewkę na nóż (na przykładzie)
http://www.dzikibez.fora.pl/otwarte-tematy-histeryczne,5/co-sie-dzieje-na-warsztacie-u-arnora,736-30.html#23349

5. Woskowanie skóry krok po kroku
http://www.dzikibez.fora.pl/otwarte-tematy-histeryczne,5/co-sie-dzieje-na-warsztacie-u-arnora,736-30.html#26654

6. Kaletki - wzory Jamtland (większa), Novgorod i "serce"
http://www.dzikibez.fora.pl/otwarte-tematy-histeryczne,5/co-sie-dzieje-na-warsztacie-u-arnora,736-45.html#27176


koniec Editu

Ogłaszam oficjalnie, iż zaczyna działać mój warsztat szczytniczy, w którym produkował będę w celach handlowych drewniane tarcze z desek. Ci, którzy mnie znają wiedzą, iż tarcze to mój konik. Interesuję się tarczami wczesnośredniowiecznymi, szukam o nich informacji, zrobiłem ich w ciągu 10 lat dziesiątki i nadszedł czas, że chce się tym zając poważniej i coś z tego mieć poza satysfakcją.
Każdy, kto widział i zna moje wyroby wie, że przykładam się do ich produkcji. Dzięki temu są starannie wykonane i o najwyższej jakości.

Tarcze wykonywał będę z materiałów znanych ze znalezisk - sosny i świerku ("Surviving shields are made from spruce, fir, or pine.") oraz w wymiarach odpowiadających realiom 80-90 cm. ("Typical Viking shields were 80-90cm (32-36 inches) in diameter. Some were larger, such as the Gokstad shields, which were 94cm (37in) across.")

Tarcze będą grubości około 8-9 mm, klejone klejem współczesnym (vikol) lub - na specjalne życzenie - naturalnym (kostny). Wierzch oklejony 2-3 warstwami lnu, tył jedną warstwą.

Obicie skórzane (skóra surowa, niegarbowana) lub na specjalne życzenie gruba skóra garbowana. Obicie, imacz i umbo mocowane kutymi gwoździami.

W związku z tym, iż bardzo prawdopodobne jest, że na przyszły sezon każdy walczący w naszej drużynie będzie musiał posiadać tarczę z desek, dla członków drużyny mogę zrobić same blaty klejone lub klejone i oklejane lnem.
Jeśli ktoś więc nie ma możliwości, umiejętności lub czasu jej zrobić to polecam się. Co do ceny dogadamy się jeszcze ;) myślę, że nie będzie ona większa od ceny samych materiałów o więcej niż 25%. Lecz dopóki nie zrobię pierwszej nie umiem powiedzieć ile godzin trzeba spędzić nad jedną.

Na handel robił będę tylko całe, kompletne tarcze. I choć nie jestem osobą, która zdziera z innych to wiedzieć należy, iż tarcza z desek, wykonana ręcznie w sposób bardzo zbliżony do historycznego nie jest rzeczą tanią. (cena desek, umba, skóry, kleju, lnu etc.)

Jak macie jakieś pytania to walcie śmiało :)


Cytaty z: http://www.hurstwic.org/

: śr 14 lis 2012, 16:19
autor: Gard
Na allegro tarcze chodziły swego czasu po 350 zł i to ze sklejki.

: śr 28 lis 2012, 11:22
autor: Maciej
Hej

Pytałeś mnie o deski i szukasz kowala. OK.
Gdzie? Na ul Powązkowskiej 28a (na przeciwko Starych Powązek) jest warsztat kamieniarski Andrzeja Sypniewskiego. Za warsztatem wiedzie w głąb (pod skosem do Powązkowskiej) ziemna droga. Prawie na jej końcu znajdują się na przeciwko siebie, po prawej stolarnia po lewej kuźnia.

Stolarni bardzo dokładnie nie znam, ale mają, albo mieli jak tam byłem dość bogaty i nietypowy asortyment.

Co do kuźni to właściciel jest już na emeryturze, ale jescze coś tam robi. Z tego co wiem to onegdaj robił repliki broni białej do różnych filmów. Na nazwisko ma ŁYDKO. Jak nie będziesz mógł trafić, bo nie ma żadnych oznaczeń to spytaj u kamieniarza na rogu.

Sprawdź jak będziesz miał czas (tam trzeba podjechać najlepiej w tygodniu do 15)

Jak Ci pomogłem to się cieszę.

: śr 28 lis 2012, 18:41
autor: Arnor
Dzięki. Sprawdzę jak tylko będę w tamtej okolicy.

: pn 21 sty 2013, 09:21
autor: Hormund
Adam, ja w tym tyg, ruszę w teren i przy okazji będę zwiedzał tartaki i składy z drewnem, napisz ja jasno jakie dechy Cie interesują to może i Tobie znajdę to co trzeba.

: sob 16 lut 2013, 18:23
autor: Arnor
Deski na pierwszych kilka tarcz zostały zakupione i sezonują się.
Kupione bezpośrednio w tartaku, drewno sosnowe.
Liczę, że w okolicach maja będą gotowe do pierwszych produkcji.

Inny temat jednak zaprząta mi głowę - Umba. Ceny owych są tak wysokie w ostatnich czasach, że aż zad ściska. Widziałem nawet umba po 65(!!!) PLN.

Masakra jakaś :/
Hormon, Ty wspominałeś coś o pieńku wstępnie naciętym na kształt umbowy. W jakim stanie jest to coś i czy można by próbować produkcji u Ciebie na jakiś warsztatach?

I drugie pytanie; czy może w kuźni w parowozowni są narzędzia (młoty elektryczne itp.) które by można użyć do hurtowego robienia setek umb, na których zbijemy majątek jako drużyna umbomejkerów?

: sob 16 lut 2013, 18:31
autor: Hormund
ja sam jestem wstanie wykuć umbo na zimno i na gorąco. pieniek już jest wystarczy go naoliwić i namoczyć w czymś tłustym.

w parowozowni jest prasa hydrauliczna, i jeśli na tokarce zrobi się 2 częściową matryce to spoko można cisnąć 100 umb dziennie... tylko zrobić matryce nie jest łatwo.

: sob 16 lut 2013, 18:50
autor: Arnor
Ja bym qrcze jednak pomyślał nad matrycą. Może nawet zamówić taką. Jeśli była by w cenie do tysiąca złotych to zwróciła by nam się po 20 umbach. A samych kandydatów walczących mamy teraz jakiś 10-ciu. Na allegro też by pewnie szły. Trzeba to przemyśleć. Chyba, że uda nam się na zimno wykuć na pieńku. Wtedy na własny tarczomejkerski użytek bym zrobił z 5 bo od tylu tarcz chce zacząć.

: ndz 17 lut 2013, 10:52
autor: Lesław
A te dechy dostałeś już odpowiedniej grubości?

: ndz 17 lut 2013, 12:49
autor: Hormund
najlepsza, najtańsza i najprostsza byłą by matryca z pnia drzewa, wykonuje się je tak jak misy na tokarkach... http://www.youtube.com/watch?v=2ujTXd6IMKQ ( 1:58 ) tyle że musi zostać sporo więcej drewna... motem moczy sie je i na gorąco tłoczy blache

: ndz 17 lut 2013, 18:35
autor: Arnor
@ Lesio
Nie, nie dechy są grubsze. Nie da się dostać desek 8mm. Ponadto suszenie cienkich deszczułek to większa szansa, że się powyginają itp.

Do maja chcę jeszcze jedną partię zacząć sezonować, aby była w przyszłości na stoliczki, ławki etc. Mam taką możliwość na działce, a drewno zawsze się przyda.

@ Hormon

Umba z tego co czytałem powinno się kuć na zimno. Szczególnie te z blach 2-2,5 mm grubości bo na gorąco z cieńszej blachy tracą na wytrzymałości.

: ndz 17 lut 2013, 18:41
autor: Szugarr
Arnoru! Ty napewno kojarzysz taki film z poczatkow internetu, gdzie 3 gości klepie umbosa przy pomocy pieńka i metalowej kuli. Ingwar zdaje sie swoje umba chyba tez w podobny sposob wykonywal.

: ndz 17 lut 2013, 19:15
autor: Arnor
Tak tak, taki hard atack umbomejkerów tylko do tego trzeba mieć wielką, metalową kulę :P

: ndz 17 lut 2013, 19:21
autor: Hormund
no to sie da zrobić....

: ndz 17 lut 2013, 19:43
autor: Lesław
Dużą metalową kulę najlepiej wyjąc z dużego łożyska od takiego bardzo dużego roweru ^_^