Co sie dzieje na warsztacie u Arnora?

Dział dotyczący rzemiosł wszelakich.
Awatar użytkownika
Vigmarr
Początkujący skryba
Posty: 326
Rejestracja: ndz 29 sie 2010, 00:00
Lokalizacja: Skierniewice

Postautor: Vigmarr » śr 19 cze 2013, 11:28

ok, zamówiłem krótsze, w sumie wyszło 9 zestawów, czyli wszystkie dostępne, teraz co do długich, można je z tego co widze obecnie zamówić tylko w formie licytacji, nie kup teraz, więc myślę że można zamówić ze stronki zamiast allegro, tylko potrzebuje informacji których długości kto potrzebuje:
20 25 30 35 40 50 60 70 80 90 100 120 150 180 [mm]
takie są dostępne.

Awatar użytkownika
Lesław
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 3378
Rejestracja: wt 02 gru 2008, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lesław » śr 19 cze 2013, 13:58

Ja potrzebuję 14.

Proponuję te 70 mm, takie brałem do mojej obecnej tarczy i są idealne.
Arnor pisał, że chce najdłuższe, ale chyba nie 18 cm ? Pewnie bardziej mu chodziło o aukcję - tam było ich znacznie mniej do wyboru.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 19 cze 2013, 19:02

Ja chcę 80 mm
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Hormund
Doświadczony pisarz
Posty: 990
Rejestracja: śr 24 lut 2010, 00:00

Postautor: Hormund » śr 19 cze 2013, 22:44

80

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » ndz 30 cze 2013, 19:44

Stage II

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obydwie strony oklejone płótnem lnianym z wojskowych worków transportowych (jedna z tyłu i dwie z przodu), każda z nich nachodzi na krawędź żeby ją jeszcze bardziej wzmocnić.
Waga w tym stanie to 4 kg Vigowa i 4,2 kg Lesiowa.
Jeszcze farba i Vigu możesz odebrać swoją.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Vigmarr
Początkujący skryba
Posty: 326
Rejestracja: ndz 29 sie 2010, 00:00
Lokalizacja: Skierniewice

Postautor: Vigmarr » śr 10 lip 2013, 11:31

W końcu dzisiaj doszły ostatnie gwoździe, Hormon, Tobie mogę zawieźć każdego dnia, tylko powiedz kiedy, Adam, twoje mogę podrzucić na trening 20-steggo, chyba że jakoś wcześniej chcesz to coś wymyślimy, a Lesiu, jak będziesz w skc to daj znać to też Ci podrzuce ew. jak będę w Wawie na treningu

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 10 lip 2013, 11:51

Mi się nie spieszy. Jak będzie okazja to dobiorę
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » sob 10 sie 2013, 20:21

Imacze jakie zwykłem wykonywać do swoich tarcz:
Drewno sosnowe, odpowiednio wyprofilowane przy pomocy narzędzi ręcznych.

Obrazek

Dopasowywanie do tarczy:

Obrazek

Oraz efekt finalny:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze tylko obicie skórą.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » pt 30 sie 2013, 20:55

Tarcza Lesia skończona jakiś czas temu

Średnica - ok. 80 cm
Drewno - sosnowe deski 9mm gr.
Oklejona:
Front - warstwa płótna + warstwa grubej surówki lnianej (worek wojskowy)
Tył - warstwa surówki lnianej (worek wojskowy)
Waga - 6,4 kg
Imacz - sosnowy, profilowany
Umbo - Wielkie (dostarczone przez Lesia ;) )
Klej - Wikol
Obicie - Skóra 3mm +
Wszystkie łączenia i mocowania (umbo, imacz, skóra) na gwoździe kute

Front
Obrazek

Tył
Obrazek

Tarcza wyszła bardzo solidna choć stosunkowo ciężka. Ponieważ Lesio dostarczył mi worki lniane wojskowe do oklejenia (które chłoną bardzo dużo kleju w porównaniu ze zwykłym lnianym płótnem), własne umbo (bardzo duże i grube) oraz chciał aby skóra została przymocowana kutymi gwoździkami waga tarczy jest naprawdę znaczna.
Dla porównania powiem, że moja tarcza 90 cm z desek, którą ostatnio walczę na treningach waży dokładnie tyle samo co ta powyższa, a jest z desek 10mm i ma znacznie większą średnicę.
Niemniej użycie takich materiałów sprawiło, że tarcza wyszła niezwykle solidnie oraz bardzo ładnie się prezentuje w detalach.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kilka porad dla robiących tarcze:
- Zastanówcie się czy chcecie mieć "pancerną", wytrzymałą tarczę czy lekki szczyt do fechtunku. (choć ja osobiście walczę tarczą 90 cm, o wadze 6,4 kg i nie mam problemu z zadawaniem ciosów fałszywym ostrzem spod tarczy etc.)
- Zwracajcie uwagę na materiały. Nawet jeśli wydaje wam się, że mają znaczenie marginalne to w efekcie potrafią znacznie zaważyć na wadze tarczy. (Moja tarcza, wykonywana identycznie lecz oklejona zwykłym lnem, z mniejszym umbem oraz wiązana rzemieniem waży 1,4 kg mniej) Przykład: Różnica jednej warstwy oklejenia pomiędzy zwykłym lnem i workiem wojskowym wynosi 200 gr. Przy trzech warstwach mamy ponad pół kg, a to już dużo.
- Kleje naturalne (kostny, skórny) ważą mniej niż współczesne (wikol)
- Wielkość umba i grubość blachy są bardzo istotne. Nie spotkałem się nigdy aby umbo 2mm zostało zniszczone, przebite itd. więc nie ma konieczności używać "pancernych" umb, które potrafią ważyć o 1/3 więcej niż zwykłe.
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » sob 14 wrz 2013, 20:39

Ponieważ od jakiegoś czasu robię w skórze postanowiłem zrobić sobie pochewkę na swój stary nożyk.
Sprawa była o tyle skomplikowana, że nie ma on kształtu saxa tylko normalnego noża, a chciałem, aby ostrze wchodziło od strony gdzie nie przebiega szew.

Najpierw wycięty kształt ze skóry namoczonej w wodzie zszyłem i wysuszyłem na nożu.

Obrazek
Obrazek

Potem dodałem zdobienie (motyw z tzw. Noża Marynarskiego z Wolina), rylcowane na mokro typowo historyczną metodą:

Obrazek

Oraz impregnowanie woskiem na gorąco co dało taki efekt:

Obrazek

Na koniec mocowanie:

Obrazek

Lekko przyozdobione dwiema nabijkami, które zostały mi od pasa:

Obrazek


Co do samego noża zaś, to chcę zbliżyć jego wygląd i oprawę do tego znaleziska:

Obrazek

Dziś wypaliłem w nim, na rękojeści "kółka" i została jeszcze do przerobienia w "haczyk" końcówka rękojeści.

Obrazek
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » ndz 15 wrz 2013, 00:13

Oglądam to w tel. Więc słabo widzę. Generalnie na zdjęciu poziomym całość wygląda na sokoła stojącego na podstawie.dziób ma zagiety że względu na Bhp :-) . Mam gdzieś fotke rekojesci przedstawiająca figurkę "bez głowy" niestety. No a robota całkiem porzadna. Szczególnie rytowanie natchnelo mnie nowymi pomysłami.
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » sob 01 lut 2014, 19:56

co do wyciskania na skórze znalazłem coś takiego odbywa się to co prawda na sucho ale efekt i technika polegają na tym samym http://www.youtube.com/watch?v=rfv3iQYDUgs&list=PLF9LioXXO8NBo-3ejJOqigJE8cCtsdRuz
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Astrid
Początkujący skryba
Posty: 328
Rejestracja: ndz 15 wrz 2013, 00:00

Postautor: Astrid » ndz 02 lut 2014, 10:09

Nie wiem czy wolno mi się wypowiedzieć. Wybijanie skóry które tu zamieściłeś jest bardzo podobne do puncowania metalu. Tygrysek co prawda wzorowany na tym XVII wiecznym ale sama technika znana od wieków.

http://www.youtube.com/watch?v=pM0VnL30rDc

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 27 lut 2014, 20:34

Puncowanie i wyciskanie różni się techniką ale fakt jest podobne ;)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 27 lut 2014, 20:55

Długo milczał Warsztat Arnora ale bynajmniej nie dlatego, iż nic się nie działo ;)

Kaletnictwo się jakoś kręci i w związku z tym postanowiłem zrobić malutki tutorial dla kandydatów "i tych co pierwszy raz" z zakresu woskowania skóry.
To bardzo prosta rzecz, która jednak na pierwszy raz może sprawiać problemy, a przydaje się bardzo w odtwórstwie zatem - woskowanie według Arnora ;)


Roztapiamy wosk w kąpieli wodnej czyli wosk w słoiczku wrzucamy do wody, która prawie się gotuje i czekamy, aż zacznie być płynny.

Obrazek


Do piekarnika rozgrzanego dość mocno wkładamy skórę. Nie podam wam temp bo robię to instynktownie. Skóra musi być gorąca temp topnienia wosku to nieco ponad 60 C ale ja rozkręcam piekarnik do 200 tyle, że przy otwartych drzwiczkach i na dotyk sprawdzam czy skóra "prawie parzy".

Obrazek


Wyciągamy rozgrzaną skórę i smarujemy ją pędzelkiem rozgrzanym woskiem, raz przy razie. Nieważne, że nie pokryje się jednolicie. Będziemy to powtarzać jeszcze wielokrotnie.

Obrazek


Po nałożeniu wosku wkładamy skórę do piekarnika znów na kilkadziesiąt sekund, po czym wyciągamy i smarujemy po całości raz jeszcze.

Czynność tę powtarzamy do momentu gdy skóra przestanie "pić" wosk. Czyli kiedy po nałożeniu na rozgrzaną skórę kolejnej warstwy, wosk nie będzie w nią wsiąkał.

Obrazek


Kiedy skóra jest nasycona nakładamy ostatnią warstwę, po czym miękką szmatką/ręcznikiem papierowym lubo czymś podobnym wycieramy skórę do sucha.
Potem odkładamy żeby sobie wystygła.

Obrazek


A oto wynik woskowania.
To białe to 'surowa", garbowana skóra. A te na niej to skóry o różnym zabarwieniu, w zależności od "ilości warstw' wosku.

Obrazek


(Niestety foty robione tel bez lampy więc jakościowo pozostawiają wiele do życzenia.)

W ten sposób można zabezpieczać, utwardzać i barwić kaletki, buty, karwasze (które wychodzą z użycia ;) ), pochewki na noże i wiele, wiele innych.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

Wkrótce kolejne info z Warsztatu Arnora ;)
"Nie ma miękkiej gry"


Wróć do „Rzemiosło”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości