Pracownia Lasoty

Dział dotyczący rzemiosł wszelakich.
Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » wt 16 gru 2014, 12:58

No i na tym kończę tą część mojego wytwórstwa, zapraszam wkrótce.
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Astrid
Początkujący skryba
Posty: 328
Rejestracja: ndz 15 wrz 2013, 00:00

Postautor: Astrid » wt 16 gru 2014, 17:20

Nono jestem pod ogromnym wrażeniem.

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » sob 05 wrz 2015, 18:56

A oto moje łyżeczki zrobione na Makowie
Obrazek
:P
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » sob 05 wrz 2015, 19:43

Dobra rzecz, łyżki zawsze giną... (i najczęściej znajdują się u nas w sprzęcie obozowym :P)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » sob 05 wrz 2015, 20:07

True story. Mam cały kocioł łych - wszystkie takie same :D

Jorund, jakbyś je sprzedawał to zaklepuje sobie drugą od prawej (tą wąską) :)

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » ndz 06 wrz 2015, 09:00

Arnor, giną bo wszystkie są takie same z marketu :P Aldis masz zaklepaną, jako że jesteś pierwsza. To jeszcze ją ozdobie :-D
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Aldis
Sławny kronikarz
Posty: 2578
Rejestracja: wt 24 wrz 2013, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Aldis » ndz 06 wrz 2015, 10:04

Dziękuuuuuje <3

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » ndz 06 wrz 2015, 12:21

Bardzo możliwe. Ja mam swoją handmade na zamówienie z dzikiego bzu to i dbam i pilnuję i mi nie ginie (tfu tfu)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » ndz 06 wrz 2015, 21:26

Wiem. To Twoja lyzeczka mnie natchnela. Ze przreciez mozna zrobic to samemu. Kojarze ja bo jest charakterystycznie wygieta. Tak apropo dzikiego bzu to Mumin mial na Makowie luk z tego wlasnie surowca.
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6851
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » ndz 06 wrz 2015, 21:39

tzn, że od dobrych kilku lat nie ma kupca bo jeszcze ja go pamiętam jak reklamował u nas na forum :P
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » pn 07 wrz 2015, 10:48

Jak robi takie luki. Pozatym nie wiedzial jaki naciag maja jego "dziela" kolezka fajny, ale rzemieslnik ...
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » śr 23 wrz 2015, 17:13

No to jedziemy dalej. Jako że w zimowe wieczory mamy troszkę czasu. Postanowiłem zrobić michę. Ponieważ pierwszy raz najtrudniejszym bywa, sięgnąłem po podpowiedź do internetu. Na YT jest filmik mojego "Idola" Pana Pawła https://www.youtube.com/watch?v=B9p_mPBnenE
Na trop natchnął mnie również nasz Bjarni, gadając mi coś o kuksach.
aby zabrać się za robotę skołowałem pieniek brzozowy, aby było tak jak powinno.
Obrazek
następną sprawą jest jak duża ma być miska, przy odłupywaniu musimy uwzględnić że odejdą nam boki gdyż są za cienkie.
Obrazek
w przekroju poprzecznym ma być taki prostokąt z jednym półokrągłym bokiem.
No to po wstępnej obłupce :P bierzemy się za dłutowanie. Ja w tym celu kupiłem dłuta półokrągłe, ponieważ płaskimi nie da rady. Ok. Dłuta te są marketowe a nie historyczne, bo te są dopiero w planach. Kształt ostrza jest jednak niezmienny. Po jakimś czasie(browar i pół) mamy wydłubaną czarkę :lol:
Obrazek
dla porównania wielkości włożyłem zapalniczkę. Następnym krokiem było odłupanie toporkiem zbędnych kawałków, nadanie kształtu misce i rączce.
Niestety nie zrobiłem tej fazy roboty zdjęć. mam za to następnej, jak obrabiam dłutem krzywizny po toporkowe
Obrazek
Taką michę zostawiłem na dwa dni żeby przeschła, pieniek był świeżo ścięty.Więc aby miskę oszlifować musiało drewno z grubsza obeschnąć .
Po oszlifowaniu drewno gotujemy :mad: w oryginale jest to woda morska.
Ja musiałem się zadowolić posoloną kranówą. Gotowałem jakieś 3h na małym ogniu. Po wyschnięciu odkalkowałem wzorek do wyrzeźbienia.
Obrazek
wzorek rzeźbiłem małym nożykiem. Dosyć żmudne i wymagające skupienia zajęcie :rolleyes: ale daje to efekt końcowy. To chyba wszystko. Powstaje kolejna miska, ozdabiam też moją starą michę. Ale o tym w innym wpisie. Zapraszam więc do mini galerii.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » śr 23 wrz 2015, 18:06

O a tu moja stara miska, z nowymi zdobieniami, plecionka oczywiście wikińska. Znaleziona na Wolinie 8)
Obrazek


Obrazek
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Jorund
W Walhalli
Posty: 944
Rejestracja: pt 04 lut 2011, 00:00

Postautor: Jorund » ndz 31 sty 2016, 15:12

Jako że aura sprzyja dłubaniu w piwnicy, a sezon tuż. Zbrałem się za robienie czerpaków. Dla chętnych zamieszczam kolejne etapy, wyrobu drużynowych narzędzi. Pieniek jest z nieznanego mi drewna, jadąc samochodem z Sigrid. Znalazłem na poboczu konar złamany przez wiatr. Pilarze pocięli go na kawałki aby zwlec z jezdni. Posuszył się z miesiąc w garażu i zabrałem się za robotę 8)

Obrazek

Aby zrobić czerpaczek nawiązujący do historycznego, lub replikę trzeba sobie coś najpierw wygooglać, ja znalazłem coś takiego

Obrazek

Wiadomym jest że gdybysmy robili w odtwórstwie wierne repliki, wyglądalibyśmy tak samo, więc moja robota będzie jedynie bardzo nawiązywała do oryginału. No więc jedziem z tematem. Najpierw trzeba odciąć odpowiednią długość. Jako że nie posiadam spalinówki więc robota 100% ręczna.

Obrazek

najpierw sobie pieniek rozpoławiam, należy wbić klin z jednej strony, a siekierką rozłupywać z drugiej, aby równo nam pękło

Obrazek

Teraz trzeba "zjechać" z szerokości, posłużyła mi stara siekierka. Pamiętajmy że łatwiej drewienko pochudzić, niż pogrubić. Więc zasada z klinami jak przy rozpoławianiu tu też obowiązuje. Inaczej nam może polecieć po słojach krzywo :P

Obrazek

Teraz zależy od nas czy najpierw obciosamy w pionie czy poziomie kształt, ja zrobiłem najpierw w poziomie, do obłupywania służy mi toporek, ten którym nauczył się miotać Elgur. Jest idealny do drobnych prac

Obrazek

nastepnie sobie dalej ciacham i ciacham

Obrazek

jak juz mam interesujący mnie kształt, trzeba obrobić piony, aby było w miarę ładnie najpierw sobie odrysowałem kształt pisakiem

Obrazek

Jako że włożyłem już trochę pracy, szkoda by było jakby się odłupał za duży kawałek więc sobie najpierw nacinam piłką, a dopiero później odłupuję.

Obrazek

teraz tylko mały retusz krzywych kantów i wstępną obróbkę mamy za sobą

Obrazek

Zostało mi wydłubanie czarki, oszlifowanie no i zdobienie. Bo Dziki Bez, byle czym wody pijał nie będzie. Zabieram się zaraz za dalszą robotę a efekty wkleję do tematu :lol:
Ostateczne rozwiązanie kwestii Mordorskiej.

Awatar użytkownika
Lesław
Drużynnik
Drużynnik
Posty: 3378
Rejestracja: wt 02 gru 2008, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Postautor: Lesław » ndz 31 sty 2016, 15:17

Genialne sprawozdanie :)


Wróć do „Rzemiosło”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości